Sun. Mar 26th, 2023

Revista ORA

Vetëm për ju!

SUPERLIGA LIVE: Drenica – Prishtina dhe Llapi – Feronikeli

3 min read

Xhiroja e 19 e Ipko Superligës së Kosovës në futboll vazhdon sot me dy ndeshje tjera interesante.

Vëmendja është në “Bajram Aliu”, aty ku Drenica pret Prishtinën, përcjellë Gazeta Olle.

Pritet të jetë një 90-minutësh dramatik, me kuqezinjtë që luajnë vetëm për fitore për t’i ikur fundit dhe me Prishtinën që po ashtu në horizont sheh vetëm trepikëshin.

Në anën tjetër, në Podujevë takohen dy ekipet që i kanë humbur gjasat për titull, Llapi dhe Feronikeli.

Olle iu sjellë rrjedhën kronologjike të sfidave:

(Foto: Hlimi Veliu, Gazeta Olle)

IPKO SUPERLIGA

Drenica 0:2 Prishtina

45’+1 Përfundon pjesa e parë. 0-2 për Prishtinën e cila ka mundur të shënoi edhe më shumë me rastet që kishte.

43‘ Otto John gjen për prekulli Kreshnik Ukën i cili për herë të tretë dëshpron para portës së Drenicës.

30′ GOOL: Prishtina shënon edhe golin e dytë në Skenderaj, kësaj radhe shënon Ergyn Ahmeti pas një goditje të fuqishme.

Ergyn Ahmeti. (Foto: Hlimi Veliu, Gazeta Olle)

25‘ E pabesueshme çfarë humbet Kreshnik Uka, edhe kësaj radhe nuk arrin ta shtyej topin drejt portës.

Uka – Coulibaly (Foto: Hlimi Veliu, Gazeta Olle)

13′ GOOL: Otto John shënon për epërsinë e parë të Prishtinës pas asistimit të Thaqit.

(Foto: Hlimi Veliu, Gazeta Olle)

10′ Trysnië e madhe e Prishtinës, Uka rrëzikon prapë por pa arritur cakun.

8′ Rast i artë për Prishtinën, pas harkimit të Otto John, Uka gjuan por topi shkon shumë pran shtyllës së Ymerit.

5‘ Thaqi harkon brenda zonës së Drenicës, por largohet topi nga mbrojtësit vendas.

1′ Fillon ndeshja në ‘Bajram Aliu’.

(Foto: Hlimi Veliu, Gazeta Olle)

Formacionet zyrtare:

Drenica: Ymeri, Mujkic, Turku, Coulibaly, Lushtaku, Thaqi, Abazi, Bardhi, Elshani, Hamiti, Tahiri.

Prishtina: Bekaj, Thaqi, Bekteshi, Miftaraj, Abazi, Boshnjaku, Ahmeti, Krasniqi, Uka, Januzi, John.

Gjyqtarë: Kreshnik Vula, Edmond Zeqiri, Jakup Musolli, Gramos Shala.

(Foto: Hlimi Veliu, Gazeta Olle)

Llapi 1:1 Feronikeli

45’+1 Përfundon pjesa e parë.

41′ Dy skuadrat po luajnë mjaft kujdesshëm duke mos lejuar hapësira në mbrotjtjet e tyre.

33‘ Ramadani i Llapit godet nga distanca por bllokohet gjuajtja e tij.

25‘ Zëvendësim i detyruar, largohet nga ndeshja Mentor Zhdrella i lënduar, në vend të tij Alban Shabani

18′ GOOL: Barazohet rezultati në ‘Zahir Pajaziti’. Feronikeli tashmë shënon me anë të Ilir Berishes.

12′ GOOL: Ymeri kalon Llapin në epërsi. 1-0.

1′ Fillon ndeshja në ‘Zair Pajaziti’.

Formacionet zyrtare:

Llapi: Nava, Kadriu, Hoti, Prenci, Hoxhaj, Ymeri, Ramadani, Zhdrella, Pefqeli, Selmani, Osmani.

Feronikeli: Smakiqi, Islami, Lladrovci, Berisha, Hoxha, Dabiqaj, Bojku, Loshi, Da Silva, Zeka, Andrews.

Gjyqtarë: Besfort Kasumi, Safet Berisha, Elvis Bicaj, Visar Kastrati.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *